Poręczenie pożyczki - co należy wiedzieć?

01:03:2019 Pożyczki i chwilówki

Co rozumiemy pod pojęciem poręczenia kredytu?

Co rozumiemy pod pojęciem poręczenia kredytu? Mianowicie jest to sytuacja, w której ewentualny poręczyciel nazywany również żyrantem, gwarantuje spłatę całego długu w sytuacji gdy główny wierzyciel nie zrobi. Banki w bardzo dokładny oraz precyzyjny sposób sprawdzają zawsze żyrantów pod kątem ich ewentualnej zdolności kredytowej oraz dochodów jakie posiadają, podobnie zresztą działają firmy pożyczkowe które oczekują żyranta.

Czy poręczyciel odpowiada za dług?

Każdy kto zdecyduje się zostać żyrantem, a więc poręczyć pożyczkę lub kredyt, ma obowiązek przyjęcia na siebie wszystkich skutków związanych z niespłaceniem całego długu. Tutaj warto wspomnieć o tym, iż można ustalić wysokość poręczenia a nawet jasno określoną kwotę, także termin samego poręczenia.

Co warto zrobić zanim zostaniemy żyrantem?

Zawsze gdy zamierzamy zostać poręczycielem lub żyrantem, powinniśmy w pierwszej kolejności spojrzeć na całą umowę z adekwatnej do tego perspektywy, jednocześnie negocjować pewne warunki z danym bankiem, pamiętajmy zwłaszcza o tym aby :

Postarać się o ewentualne zastrzeżenie spłaty całego długu, a jedynie określonej jego części

Niektóre banki godzą się na uwzględnienie zapisu, w którym wspomina się wyłącznie o pewnej kwocie poręczyciela

Sprawdzić, czy istnieje okres poręczenia, a więc w umowie znajduje się jasno wyznaczony termin, w jakim zobowiązujemy się wywiązać ze spłaty zobowiązania

Bank ma cię informować o wszystkich opóźnieniach dotyczących spłaty kredytu, czy też zaległościach samego kredytobiorcy

Ważnym zagadnieniem jest uwzględnienie potrzeby możliwości wyegzekwowania długu na wszystkie możliwe sposoby od potencjalnego kredytobiorcy (windykacja majątku) a dopiero potem oczekiwania spłaty przez żyranta

Warto wiedzieć, iż poręczenie kredytu lub pożyczki powoduje obniżenie naszej zdolności kredytowej, co za tym idzie jesteśmy nim obciążeni tak samo jak najważniejszy wierzyciel. Jeżeli zatem pragniemy za jakiś czas, samemu starać się o kredyt lub pożyczkę, czy bycie żyrantem to alternatywa jaka nam się najzwyczajniej w świecie opłaca.

Bądź co bądź niejednokrotnie lepiej zrezygnować z takiego ryzykownego wręcz rozwiązania, nigdy nie mamy bowiem gwarancji iż nawet osoba nam bliska czy ktoś z rodziny spłaci swoje długi w wyznaczonym do tego terminie oraz czasie.

Dlatego dokładnie przemyślmy, czy to rola jaką zamierzamy pełnić, zwłaszcza w kontekście trwania całej umowy kredytowej i pożyczkowej, a więc wtedy kiedy będziemy w pełni odpowiedzialni za spłatę takiego zobowiązania.