Kredyt walutowy czy złotówkowy - co wybrać?

01:03:2019 Kredyty

Czy rzeczywiście bezpieczniej jest wziąć kredyt w złotówkach?

W dalszym ciągu kredyty w polskiej walucie cieszą się ogromną popularności, pomimo wciąż wyższego oprocentowania niż chociażby kredyty udzielane we frankach. Jest to efektem tego, iż uważamy, że kredyt w złotówkach to dużo mniejsze ryzyko a także odczuwamy potrzebę spłacania go w takiej walucie jakiej co ciekawe zarabiamy.

Nie wolno jednak w tej sytuacji zapominać o ewentualnym podwyższeniu stóp procentowych, co bez wątpienia wpłynie na całe oprocentowanie oraz koszta kredytu.

Dlaczego kredyty walutowe obarczone są dużo większym ryzykiem?

Kredyty walutowe nie tylko wiążą się z niższym oprocentowaniem, ale przede wszystkim bardzo wysokim ryzykiem, jakie można nijako liczyć podwójnie. W ich przypadku nie liczy się bowiem wyłącznie zmiana zagranicznych stóp procentowych ale również ewentualne ryzyko kursowe, powód jest prosty są one najzwyczajniej w świecie przeliczane bezpośrednio na złotówki.

Oznacza to, iż pozyskując kredyt w obcej walucie, otrzymujesz jego równowartość w polskiej, w sytuacji gdy frank albo euro wzrosną w aspekcie danego kursu, to odsetki takiego kredytu będą dużo wyższe podobnie jak kwota do spłaty.

Kiedy nasz dług może wzrosnąć?

W sytuacji gdy cała kwota wyrażona jest w obcej walucie, ewentualna zmiana kursu ma także wpływ na zobowiązanie jakie posiadamy, co za tym idzie może to być nader nieatrakcyjne w sytuacji gdy zdecydujemy się zamienić spłatę kredytu we frankach na złotówki.

Oznacza to, iż w momencie zaciągania kredytu w obcej walucie, jego kurs może być korzystniejszy a rata niższa, jednak po pewnym czasie może to ulec zmianie. Dlatego nie ma jakichkolwiek wątpliwości, iż to bardzo ryzykowne rozwiązanie a tym samym coś o czym najzwyczajniej w świecie należy pamiętać.

Zatem jaki kredyt powinniśmy wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy kredyt w złotówkach będzie dla nas lepszym rozwiązaniem niż ten w obcej walucie (zwłaszcza dużą popularnością w dalszym ciągu cieszy się frank oraz euro). Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, ze specyfiki obu koncepcji a tym samym spojrzeć na nie z adekwatnej do tego perspektywy, zastanowić się czy wyższe ryzyko jak ma to miejsce w przypadku waluty obcej jest znacznie lepszym posunięciem niż większe oprocentowanie.

Niestety w dalszym ciągu wiele osób nie zwraca uwagi na to w jakiej walucie warto wziąć w danym momencie kredyt, co prowadzi do tego iż mocno wzrastają koszta i wydatki związane z jego eksploatacją.

Pamiętajmy zatem aby nie popełniać takie błędu, co za tym idzie ocenić ewentualne dodatkowe koszta całego kredytu w walucie, mieć świadomość tego kiedy mogą wzrosnąć a nawet zastanowić się, jak będzie się on kształtował w całym okresie jego spłaty. Pomoże nam to na zminimalizowanie ryzyka, a tym samym ograniczeniu zbędnych i niepotrzebnych wydatków.