Jak zabrać się do Leasingu

29:03:2019 Porady

Rodzaje leasingu wyodrębnia się biorąc pod uwagę liczbę stron, które występują w umowie leasingowej: leasing bezpośredni (producent-użytkownik), pośredni (udział więcej niż dwóch stron: producent-przedsiębiorstwo leasingowe – użytkownik). Rozróżnia się również leasing operacyjny, finansowy, zwrotny oraz konsumencki. Leasing konsumencki skierowany do osób prywatnych przeznaczony jest dla każdej osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej. W dniu 1 lipca 2011 roku weszły w życie nowe przepisu o tej formie leasingu. Według nich Finansujący rezygnuje wobec osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, z odpisów amortyzacyjnych (część wartości początkowej trwałego środka albo wartości prawnej i materialnej zaliczanych przez podatnika do kosztów przychodów w bieżącym roku). Nowy przepis sprawił, że leasing konsumencki stal się bardziej atrakcyjny niż tradycyjne kredyty, dlatego warto się nad nim zastanowić, jako nad sposobem finansowania np. kupna komputera, urządzenia czy też zakupna auta.

Prócz powyżej wymienionej korzyści dla klienta, leasing niesie za sobą elastyczne finansowanie, co w praktyce oznacza indywidualne ustalenie wysokości rat oraz wykup auta po spłacie umowy (wartość wykupu od 0,1%). Korzystający z leasingu musi złożyć minimalną opłatę wstępną o wysokości 20%. Przy leasingu mamy mniej formalności. Nie musisz osobiście ubezpieczać ani rejestrować samochodu. Poza tym leasing można załatwić szybciej niż kredyt, ponieważ nie trzeba przechodzić procesu badania zdolności kredytowej.

Zaletą leasingu jest niewątpliwie jego prostota. Przejawia się ona już w samym sposobie prezentowania oferty leasingu. Czarno na białym widzimy koszty, jakie poniesiemy z tytułu pierwszej wpłaty, rat leasingowych, itd. Koszt całkowity oferty jest wartością, która pozwala na łatwiejsze porównywanie ofert różnych firm leasingowych.

Leasing operacyjny jest też bardzo prosty pod względem księgowym. Przedsiębiorca otrzymuje, co miesiąc fakturę, którą księguje jako koszt uzyskania przychodu. Przy kredycie księgowość będzie miała trochę więcej pracy. Dodatkowo z kredytem wygląda to bardzo różnie. Opłaty przygotowawcze, dodatkowe ubezpieczenia, itp., powodują, że trzeba poświęcić więcej czasu na porównywanie ofert. Rozliczanie szkód jest nieznacznie łatwiejsze przy kredycie. Co prawda, w przypadku szkody całkowitej sposób rozliczenia jest w zasadzie taki sam. Natomiast przy szkodach częściowych, drobniejszych stłuczkach, itd. przy kredycie przedsiębiorca może działać sam ewentualnie zgodę musi wyrazić bank kredytujący nasz pojazd . W przypadku leasingu istnieje konieczność poinformowania finansującego, który musi wyrazić zgodę na wypłatę odszkodowania na konto korzystającego (może odmówić jeśli umowa ma zaległości w spłacie rat).