Kredyt – jakie raty wybrać, równe czy malejące?

01:03:2019 Kredyty

Co zatem powinniśmy wiedzieć?

Zawsze rata kredytowa złożona jest z dwóch części, mianowicie kapitałowej oraz odsetkowej. Najczęściej wykorzystywanym wariantem, są raty równe gdyż właśnie to one nie obniżają nam zdolności kredytowej.

Raty malejące to z jednej strony dużo większe obciążenie na początku pierwszych lat spłaty kredytu, lecz znacznie tańsze w kontekście rat równych (jest to idealna alternatywa i opcja, dla osób które pragną dokonać spłaty kredytu przed czasem)

Niestety wiele osób które decydują się na kredyt lub pożyczkę, nie są świadome tego iż będą zobowiązane spłacać je w jasno określonym systemie ratalnym. Najczęściej uwzględniamy wyłącznie koszta oprocentowania, ewentualną prowizję a zapominamy o wszystkich wydatkach związanych z pozyskaniem kredytu.

Czym są raty równe?

Raty równe, to nic innego jak najbardziej popularne rozwiązanie, na które decydują się bardzo wiele osób, przede wszystkim ogromne znaczenie odgrywa tutaj fakt, iż na początku spłaty adekwatnego rozwiązania wysokość raty równej jest mniejsza od tej malejącej.

Dodatkowo zawsze mamy świadomość tego, ile danego miesiąca musimy oddać ewentualnie mieć wpływ na zachowanie porządku gdy chodzi o posiadany przez nas budżet. Warto tutaj jednak wspomnieć o nader ciekawej kwestii, a mianowicie wysokość rat nie zawsze będzie taka, uzależniona jest ona w tej sytuacji ogromne znaczenie ma tutaj stawka jaką określa WIBOR.

Pewnie wahania w tym zakresie oznaczają zatem podwyższenie lub obniżenie raty równej.

Co warto wiedzieć o ratach malejących?

Co warto wiedzieć o ratach malejących a więc typowo kapitałowych? Na samym początku to, iż są one niejednokrotnie znacznie tańszym rozwiązane, choć dużo rzadziej decydujemy się na nie niż na raty równe.

Dużą rolę w tym przypadku odgrywa fakt, iż raty malejące na początku spłaty zobowiązania są nawet o kilkanaście procent wyższe niż raty równej, zatem w wielu przypadkach może mieć to drastyczny wpływ na naszą zdolność kredytową (tym samym jej ocenę i przyznanie nam kredytu).

Jaki system ratalny zatem wybrać?

Z finansowego oraz ekonomicznego punktu widzenia, wydaje się iż raty malejące są znacznie atrakcyjniejszym rozwiązaniem, lecz z racjonalnego powodu niemal zawsze stawiamy na raty stałe, uważając je za bardziej bezpieczne.

Zawsze przed zaciągnięciem kredytu, powinniśmy jednak uwzględnić jego ewentualną wcześniejszą spłatę, przeanalizować pod kątem wszystkich kosztów jakie generuje a tym samym zastanowić się nad wyborem najbardziej optymalnego rozwiązania.

Dlatego pamiętajmy o potrzebie spłaty każdego zobowiązania, w adekwatny dla nas sposób i co najważniejsze, zdecydowanie się na taką metodę która de facto wypada w danej sytuacji znacznie lepiej.

Przydatne linki: Porównywarka kredytów