Konto oszczędnościowe czy lokata?

01:03:2019 Konta osobiste

Wiele osób może się zastanawiać dlaczego konta oszczędnościowe są lepiej opłacalne niż lokaty. Ich oprocentowanie jest przecież niemalże identyczne. Lokaty bankowe są jednak mniej atrakcyjne – konta oszczędnościowe nie zobowiązują nas bowiem do „zamrażania” gotówki na określony czas.
Konta oszczędnościowe umożliwiają nam bezpieczne lokowanie kapitału bez konieczności określania czasu trwania inwestycji. Tak więc właściciele kont oszczędnościowych mogą wypłacać z nich pieniądze w dowolnym momencie bez utraty odsetek.

Odsetki są bowiem doliczane jedynie za faktyczny okres przebywania pieniędzy na koncie oszczędnościowym – jeśli pieniądze są na nim przez 5 dni, za tyle dni zostaną doliczone odsetki. Zazwyczaj odsetki są dopisywane do kapitału w comiesięcznych okresach, dlatego kwota, od której naliczany jest nasz zysk stale rośnie (procent składany) – w przypadku lokat bankowych odsetki dopisywane dopiero po zakończeniu okresu obowiązywania umowy.

Ponadto, aby ulokować pieniądze na koncie oszczędnościowym, nie trzeba posiadać określonej kwoty – możemy mieć więc na nim 100 złotych lub 100 tysięcy złotych. Co więcej, osoby posiadające konto oszczędnościowe, nie muszą posiadać na nim żadnej gotówki. Konto może mieć zerowe saldo nawet przez długi okres, jednak niektóre banki mogą zażądać za to dodatkowej opłaty.

Gdy zdecydujemy się na założenie konta oszczędnościowego, pamiętajmy, że w poszczególnych bankach możemy liczyć na inne warunki jego prowadzenia. Warto więc sprawdzić porównanie kont ozczędnościowych i dowiedzieć się, które z nich będzie najlepiej odpowiadać naszym potrzebom. Nie zapominajmy także, że nie mamy obowiązku zakładania konta oszczędnościowego w banku, w którym posiadamy rachunek – możemy zrobić to w dowolnie wybranej placówce.